JAK WYBRAĆ COACHA?

Bez względu na to, czy decydujesz się na współpracę z coachem w obszarze życia prywatnego, czy też w obszarze biznesu, to kogo wybierzesz do współpracy jest niewyobrażalnie ważne.

Coaching nie jest zabawą – wywiera realny wpływ na człowieka. To ustrukturalizowany, osadzony w faktach naukowych proces, którego celem jest dokonanie zmiany. Ty decydujesz z kim będziesz pracował/a. To z kim pracujesz jest tak samo ważne jak to nad czym pracujesz – relacja coachingowa staje się jednym z twoich zasobów, z których będziesz korzystać w procesie zmiany. Jeśli chcesz mieć pewność, że współpracujesz z profesjonalistą, weź pod rozwagę poniższe punkty:

Upewnij się, że coach ma odpowiedni certyfikat ze źródła uznanego przez ICF

Choć w wielu państwach certyfikat nie jest wymagany, większość coachów decyduje się go uzyskać, by w ten sposób zagwarantować klientowi wiarygodność swoich kompetencji. Certyfikacja to proces, który obejmuje co najmniej kilkaset godzin, podczas których umiejętności i kompetencje coacha zostają rzetelnie rozbudowane oraz zweryfikowane.

Zapytaj coacha, jakie ma doświadczenie

W każdej pracy z biegiem czasu nabieramy wprawy. Specjalista z dłuższym stażem może być niejednokrotnie lepszym wyborem niż ten z krótszym.

Uzyskaj od coacha informacje:

Ile godzin coachingu przeprowadził?

Czy potrafi to udokumentować?

Czy posiada dobre referencje?

Poproś, żeby pokazał Ci swój dyplom.

Dowiedz się, według jakiej metody (lub kilku metod) pracuje wybrany coach

Podstawą sukcesu jest odpowiednie zaplecze. Jeżeli podejście wybranego przez Ciebie coacha nie będzie Ci odpowiadało, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś znalazł/a innego.

UMÓW SIĘ NA SESJĘ PRÓBNĄ I Oceń, czy dobrze się czujesz W OBECNOŚCI COACHA

Sesja próbna do niczego nie zobowiązuje, a może Ci znacząco pomóc w wyborze coacha – dzięki niej sprawdzisz, czy coach ma właściwe uprawnienia, czy miło wam się rozmawia i czy dobrze się czujesz w jego towarzystwie. W tej sytuacji Twoje odczucia są najważniejsze. Myśl o spotkaniu z coachem nie powinna wywoływać niechęci, ale sprawiać, że robi Ci się cieplej na sercu.

Odpowiedz sobie na pytania:

Czy lubisz z nim rozmawiać?

Czy możesz być swobodny/a?

Czy czujesz się wysłuchany/a?